Description
了解我们的 T-Rad THz power meter 适用于您的 beam measurement needs. Gentec-EO 制造 高精度 terahertz measurement devices.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| PC interface for THZ-B series | Digital (USB) power module, to interface THZ-B heads with a PC (software included). |
| 太赫兹 | Average power (compatible with THZ-B series only) |
| THZ5B-BL-DZ-D0 | THz detector for power measurements up to 20 mW. |
| THZ9B-BL-DZ-D0 | THz detector for power measurements up to 20 mW. |
| MON-USB | USB cable for : P-LINK, S-LINK-2, M-LINK, Mach series, T-Rad and QUAD-4Track. |
| 校准 | 校准证书 |
| 数字显示尺寸 | 电脑屏幕 |
| 模拟输出 | 0-3.6 V |
| 外部触发 | TTL via BNC connector |
| 串口命令通过 | USB |
| 外部电源 | 9-15 V, 1 A |
| 尺寸 | 147L x 106W x x34D mm |
| 重量 | 0.424 kg |
| 用户手册 | THz radiometer |
| 软件 | T-Rad PC software interface. |
| LabVIEW示例程序 | This is a set of LabVIEW VI examples that allow for the use of all the basic T-RAD functions. |
| USB驱动程序 | 使用此文件为以下产品安装USB驱动:MAESTRO, INTEGRA, U-LINK, P-LINK, M-LINK, S-LINK, BLU, PRONTO, HP |
| 测量类型 | : 功率能量光束分析 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
资料下载:
- T RAD Product specifications Gentec EO(PDF)
- 103452 T RAD DB15 USB User Manual V2.7(PDF)
- Gentec EO_Displays_PC_Interfaces_Overview_2025_V1.0_EN(PDF)
- AN_202184B_Calibration_Certificate(PDF)
- AN_Calibration For_measurements_you_can_count_on(PDF)
- PC-T-RAD-V2.00.08-Installer.exe(EXE)
- pc-t-rad-labview-driver.zip(FILE)
- 425-108148_Gentec-EO_Drivers_V2.00.04.exe(ZIP)
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.