Description
了解我们的 TP9-BL temperature-controlled pyroelectric detector to measure your laser power. Gentec-EO 制造 高精度 激光光束测量设备.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| 光谱平坦响应 | These radiometers were developed for NIST, to be used with a broadband spectrometer to act as a spectral transfer standard when calibrating other detectors in the 0.25 to 15 μm range. |
| 温度控制功率测量 | Each head is composed of a low noise detector, thermistor, TE cooler and heatsink to compensate for any temperature change |
| 测量稳定性的终极选择 | Temperature control down to 0.05°C from 20 to 30°C gives a temperature coefficient <0.01 %, thus a voltage output stable to 0.01 % |
| 2 Sizes Available | TP5-BL: 5 mm Ø pyroelectric sensor with organic black coatingTP9-BL: 9 mm Ø pyroelectric sensor with organic black coating |
| To be used with the STEP-Controller | Plug your TP sensor into the STEP-Controller for power supply and temperature control. You can then use the analog output with a scope or lock-in |
| STEP控制器 | Power supply and temperature control for TP series detectors. |
| SDC-500 | Digital optical chopper. |
| TP5-BL | Temperature-controlled pyroelectric detector for laser power measurement from nW to 0.5 mW. |
| 最大平均功率(连续) | 500 μW |
| 噪声等效功率1 | 5 nW |
| 光谱范围2 | 0.25 – 15 μm |
| 典型上升时间 | 0.2 s |
| 功率校准不确定度 | ±2.5 % |
| 斩波器频率3 | 10 Hz, 50% duty cycle |
| 温度稳定性 | ± 0.05°C |
| 电压响应稳定性 | ± 0.01% |
| 最大平均功率密度 | 50 mW/cm² |
| 孔径直径 | 9 mm |
| 吸收体 | BL系列 |
| 尺寸 | 50.8Ø X 48.3D mm |
| 重量 | 0.227 kg |
| 吸收曲线 | Absorption curves for energy detectors |
| 测量类型 | : 功率能量光束分析 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.