Description
了解我们的 Mach 6 energy meter 适用于您的 beam measurement needs. Gentec-EO 制造 高精度 激光光束测量设备.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| Up to 200 kHz Pulse-to-Pulse | Measure every pulse, with no sampling, at high rep rates, up to 200 kHz |
| Capture and Store up to 4 million Pulses | Store 40 seconds of data at 100 kHz |
| 追踪丢失脉冲和低于阈值的脉冲 | Know how many pulses were missed or that didn’t make the energy threshold with this unique pulse feature |
| 多种探头可选 | Silicon, InGaAs and pyroelectric heads for a broad wavelength and energy range |
| Analog Module Available | Use our fastM6 detectorswith theAPMand an oscilloscope for fast analog energy measurements |
| 全速USB 2.0连接 | Ensures high data rate transfer and fast operation |
| 带多种诊断功能的友好用户软件 | Live mode, strip chart, histogram and statistics displaysFFT display of pulse energy data for temporal diagnosticsLife test mode to automate laser testing |
| 光电探测器 | Pulse energy (compatible with M6 Series only) |
| MON-9V | Power supply, 9 V. For MAESTRO, U-LINK (RS-232), INTEGRA (RS-232), UNO, TUNER, S-LINK (ETHERNET), and P-LINK (RS-232). |
| MON-USB | USB cable for : P-LINK, S-LINK-2, M-LINK, Mach series, T-Rad and QUAD-4Track. |
| 校准 | 校准证书 |
| 数字显示尺寸 | 电脑屏幕 |
| 模拟输出 | 0-3 V, BNC |
| 外部触发 | None |
| 数字分辨率 | Current Scale/2000 |
| 设备精度 | ±1 % |
| 软件触发电平 | 2 to 20 %, 1 % resolution |
| 重复频率 | 200 000 Hz |
| 重量 | 0.424 kg |
| 用户手册 | 200 KHz energy meter and probes |
| 软件 | Software for Mach 6 series. |
| LabVIEW示例程序 | This is a set of LabVIEW VI’s that allow for the use of all the basic MACH 6 functions. |
| LabVIEW示例程序 | LabVIEW VI examples for basic MACH 6 operation. |
| 测量类型 | : 功率能量光束分析 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
资料下载:
- MACH 6 Product specifications Gentec EO(PDF)
- mach 6_layout(PDF)
- 103579 MACH 6 User Manual V2.6(PDF)
- lfw_1304_mach6(PDF)
- an_201923a_mach_6(PDF)
- AN_202222_V1.1_M6 UV QED(PDF)
- Gentec EO_Displays_PC_Interfaces_Overview_2025_V1.0_EN(PDF)
- AN_202184B_Calibration_Certificate(PDF)
- AN_Calibration For_measurements_you_can_count_on(PDF)
- pc-mach-6_v2.00.04.exe(EXE)
- simple_mach_6.zip(FILE)
- simple-mach-6-distribution.zip(FILE)
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.