Description
了解我们的 BEAMAGE-M2 camera for M squared analysis. This quality measurement system will allow you to analyze every detail of you laser baem.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| 大孔径 | The only M2system on the market equipped with a complete set of 50-mm optics. Also, the sensor is 11.3 x 11.3 mm. |
| 简单对准 | Two beam-steering mirrors are included for quick and easy alignment of your laser into the system. The internal mirrors are factory-aligned and the pre-set height also simplifies the alignment. |
| 紧凑 | The low-profile ingenious mechanics make it easy to fit the device on any optical table. |
| 符合ISO标准 | The calculations are fully compliant with the ISO 11146 and 13694 standards. |
| 快速采集 | Make a complete, ISO-compliant measurement in only 20 seconds with the ROI feature, and in less than a minute with full-frame acquisition. |
| Flexible & Intuitive Software | In the easy-to-navigate software, both automatic and manual settings are available, so data points can be added or removed even after an automatic scan is completed. |
| MON-USB | USB cable for : P-LINK, S-LINK-2, M-LINK, Mach series, T-Rad and QUAD-4Track. |
| PEL-# | Pelican carrying case. Various sizes available. Contact us to order. |
| BEAMAGE-4M | 光束分析相机。420万像素高分辨率CMOS传感器,符合ISO标准测量 |
| M2-48V | Power supply for BEAMAGE-M2, 48 V. |
| 对准套件 | SM1-threaded alignment tube with fluorescent cards for BEAMAGE-M2 alignment. |
| M2透镜 | A set of 5 plano-convex lenses (f = 500, 400, 300, 250 and 200 mm). |
| M2工具 | Screwdriver and hexagonal keys for BEAMAGE-M2. |
| 光谱范围 | 350 – 1100 nm |
| Minimum measurable beam | 55 μm |
| 包含滤光片 | 3 flip-mount attenuators for 8 levels of attenuation, from none to ND3.5 |
| 传感器技术 | BEAMAGE-4M included |
| 有效孔径 | Ø 48 mm optics, 11.3 x 11.3 mm sensor |
| 光束直径范围 | 55 μm to 11.3 mm, at the sensor |
| 机械行程范围 | 200 mm |
| 有效光路范围 | 400 mm |
| 透镜焦距 | 5 AR-coated lenses included: 200 mm, 250 mm, 300 mm, 400 mm and 500 mm |
| 典型M2精度 | ±5%, depending on the beam quality and optical configuration |
| 典型M2重复性 | ±2%, depending on the beam quality and optical configuration |
| Applicable light sources | CW and pulsed |
| 典型测量时间 | 45 sec with full-frame acquisition |
| 光束直径定义 | D4σ (ISO compliant)1/e2 along crosshairs (13.5%)FWHM along crosshairs (50%)Custom (%) |
| 光束质量定义 | Laser beam quality: M2 (ISO-compliant)Beam Propagation factor: BPPWidth at waistWaist location and offsetDivergence angleRayleigh lengthAstigmatism |
| 尺寸 | 172H x 193W x 602D mm |
| 重量 | 6.6 kg |
| 吸收曲线 | Absorption curves for beam profilers |
| 软件、驱动和固件 | Software, drivers and firmware for BEAMAGE and BEAMAGE-M2. |
| 测量类型 | : 功率能量光束分析 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.