Description
了解我们的 HP100A-4KW-HE-IMP-D0 water calorimeter to measure your high power laser accurately. Gentec-EO 制造 高精度 beam measurement devices.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| 大功率处理 | Handles up to 30 kW of continuous power with our standard models. Custom models are available for higher powers (See SUPER HP). |
| 稳定读数 | Less sensitive to variations in water cooling temperature than any other high-power water-cooled meter on the market |
| 大孔径 | Our standard HP models (4KW, 12KW, 15KW and 30KW) have a very large effective aperture of up to 280 mm to accommodate even the largest laser beams. Larger apertures with various shapes are available upon request (See SUPER HP). |
| 可选YAG和CO2校准 | All HP Models can be calibrated at YAG and CO2wavelengths with a calibration uncertainty of +/- 5% |
| 直接USB连接电脑 | Each head comes with both a DB-15 connector (for use with a Gentec-EO monitor) and a USB2.0 output for direct connection to a PC. |
| MAESTRO | 触摸屏功率能量测量显示设备。单通道,多输出(USB, 以太网, 模拟) |
| TUNER | 功率测量指针显示设备。单通道 |
| UNO | 经济型功率测量显示设备。单通道 |
| BD-4KW-HE-IMP-D0 | 高达4000W的大功率激光功率吸收器 |
| 校准 | 校准证书 |
| 运输箱 | 运输箱 |
| 个人波长校准 | 个人波长修正追踪校准证书 |
| 防护罩 | 光学表面防护罩 |
| 最大平均功率(连续) | 4000 W |
| 最小平均功率1 | 100 W |
| 噪声等效功率2 | 3 W |
| 光谱范围 | 0.193 – 20 μm |
| 典型上升时间 | 7 s |
| 典型功率灵敏度 | 0.4 mV/W |
| 功率校准不确定度 | ±5 % |
| 重复性 | ±2 % |
| 背反射 | ~ 15 % |
| 功率线性度 | ±1.5 % |
| 相对于光束直径的线性度 | ±1 % |
| 相对于光束位置线性度3 | ±1.7 % |
| 所需冷却流量1 | (4 – 6) LPM < ±1 LPM/min |
| 温度范围 | 15 – 25 °C |
| 温度变化率 | < ±3°C/min |
| 最大水压 | 413 kPa (60 psi) |
| 最大平均功率密度1 | 10 kW/cm² |
| 数据显示 | 实时、示波器、指针、平均、直方图和统计 |
| 模拟输出1 | 0-2 Volts |
| 串口命令通过 | USB |
| 外部电源2 | 通过USB或Gentec-EO显示及PC接口 |
| 显示类型 | None |
| 冷却方式 | 水冷 |
| 孔径直径 | 100 mm |
| 吸收体 | HE型 |
| 尺寸 | 127H x 127W x 74D mm |
| 重量 | 1.8 kg |
| 吸收曲线 | Absorption curves for power detectors |
| 用户手册 | 大功率探测器 |
| 用户手册 | 通用PC应用软件 |
| 软件 | 适用于BLU, HP, INTEGRA, MAESTRO, U-LINK和P-LINK系列软件。请勿忘记下载安装USB驱动程序 |
| LabVIEW示例程序 | LabVIEW示例程序(8.0+) |
| USB驱动程序 | 使用此文件为以下产品安装USB驱动:MAESTRO, INTEGRA, U-LINK, P-LINK, M-LINK, S-LINK, BLU, PRONTO, HP |
| 测量类型 | : 功率 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
资料下载:
- HP100A 4KW HE IMP D0 Product specifications Gentec EO(PDF)
- SK 8773G HP100A 4KW HE D0(PDF)
- 3D模型文件(STEP)
- Curves_Power_2025_V1.0_EN(PDF)
- 101761 Manual HP Rev 4.6(PDF)
- 202322 Manual PC Gentec EO Rev 11(PDF)
- Gentec EO_HW_Calibration_2025_V1.0_EN(PDF)
- an_202207_laser_measurement_instruments_in_the_automotive_industry(PDF)
- AN_202206A_Linearity_with_Power(PDF)
- an_202188_high_power_with_low_power(PDF)
- an_202176_db15 adaptor(PDF)
- an_202202_spectral_range(PDF)
- Gentec EO_Power_Detectors_Overview_2025_V1.0_EN(PDF)
- AN_202184B_Calibration_Certificate(PDF)
- AN_Calibration For_measurements_you_can_count_on(PDF)
- PC-Gentec-EO_Installer_V2.01.22.exe(ZIP)
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.