Description
了解我们的 HP280A-30KW-HD-IMP-D0 water calorimeter to measure your high power laser accurately. Gentec-EO 制造 高精度 beam measurement devices.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| 定制 | Contact uswith your requirements for a version tailored to your needs |
| 最高功率处理能力 | Custom models handle up to 120 000 W of continuous power. Higher powers are available upon request. |
| 稳定读数 | Less sensitive to variations in water cooling temperature than any other high-power water-cooled meter on the market. |
| 无限定制能力 | Choose your sizeChoose your maximum powerWe will customize one just for you! |
| 紧凑轻便 | Lighter and more compact than any other high-power detector on the market, thanks to our unique design. |
| 可选YAG和CO2校准 | All HP models can be calibrated at YAG and CO2wavelengths with a calibration uncertainty of +/- 5%. |
| 直接USB连接电脑 | Each head comes with a USB2.0 output for direct connection to a PC. Other connectors are available upon request. |
| 校准 | 校准证书 |
| 运输箱 | 运输箱 |
| 个人波长校准 | 个人波长修正追踪校准证书 |
| 防护罩 | 光学表面防护罩 |
| 最大平均功率(连续) | 30000 W |
| 最小平均功率1 | 1000 W |
| 噪声等效功率2 | 30 W |
| 光谱范围3 | 0.193 – 20 μm |
| 典型上升时间 | 25 s |
| 典型功率灵敏度 | 0.07 mV/W |
| 功率校准不确定度 | ±5 % |
| 重复性 | ±2 % |
| 背反射 | ~ 15 % |
| 功率线性度 | ±2 % |
| 相对于光束直径的线性度 | ±1.0 % |
| 相对于光束位置线性度 | ±1.0 % |
| 所需冷却流量1 | 0-30 kW: (15 – 18) LPM < ±1 LPM/min, 0-10 kW: (12 – 15) LPM < ±1 LPM/min |
| 温度范围 | 15 – 25 °C |
| 温度变化率 | < ±3°C/min |
| 最大水压 | 552 kPa (80 psi) |
| 最大平均功率密度1 | 6.5 kW/cm² |
| 数据显示 | 实时、示波器、指针、平均、直方图和统计 |
| 模拟输出1 | 0-2 Volts |
| 串口命令通过 | USB |
| 外部电源2 | 通过USB或Gentec-EO显示及PC接口 |
| 显示类型 | None |
| 冷却方式 | 水冷 |
| 孔径宽度 | 280 mm |
| 孔径高度 | 280 mm |
| 吸收体 | HD型 |
| 尺寸 | 314H x 324W x 89D mm |
| 重量 | 16 kg |
| 吸收曲线 | Absorption curves for power detectors |
| 用户手册 | 大功率探测器 |
| 用户手册 | 通用PC应用软件 |
| 软件 | 适用于BLU, HP, INTEGRA, MAESTRO, U-LINK和P-LINK系列软件。请勿忘记下载安装USB驱动程序 |
| LabVIEW示例程序 | LabVIEW示例程序(8.0+) |
| USB驱动程序 | 使用此文件为以下产品安装USB驱动:MAESTRO, INTEGRA, U-LINK, P-LINK, M-LINK, S-LINK, BLU, PRONTO, HP |
| 测量类型 | : 功率 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
资料下载:
- HP280A 30KW HD IMP D0 Product specifications Gentec EO(PDF)
- 3D模型文件(STEP)
- SK 10001B HP280 30KW(PDF)
- Curves_Power_2025_V1.0_EN(PDF)
- 101761 Manual HP Rev 4.6(PDF)
- 202322 Manual PC Gentec EO Rev 11(PDF)
- Gentec EO_HW_Calibration_2025_V1.0_EN(PDF)
- an_202207_laser_measurement_instruments_in_the_automotive_industry(PDF)
- AN_202206A_Linearity_with_Power(PDF)
- an_202188_high_power_with_low_power(PDF)
- an_202176_db15 adaptor(PDF)
- an_202202_spectral_range(PDF)
- Gentec EO_Power_Detectors_Overview_2025_V1.0_EN(PDF)
- AN_202184B_Calibration_Certificate(PDF)
- AN_Calibration For_measurements_you_can_count_on(PDF)
- PC-Gentec-EO_Installer_V2.01.22.exe(ZIP)
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.