Description
了解我们的 PRONTO-500 laser power meter. This portable device is ideal for measurement up to 500W. Gentec-EO 制造 高精度 激光光束测量设备.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| 宽功率范围 | Very low noise level = wide power range with just one device |
| 无等待测量 | 5 seconds measurements allow for very short cooling time (all models except PRONTO-3K) |
| 易于操作 | Color touch screen display |
| 大孔径 | 55 mm aperture to accommodate large beams |
| 坚固耐用 | All-metal bodyHigh damage thresholds |
| 高级功能 | Data logging and data transfer to PC |
| MAE-USB | USB cable for MAESTRO, U-LINK (USB), and PRONTO. |
| 校准 | 校准证书 |
| 运输箱 | 运输箱 |
| 个人波长校准 | 个人波长修正追踪校准证书 |
| 最大平均功率 | 500 W |
| 最小平均功率 | 1 W |
| 噪声等效功率 | 0.1 W |
| 光谱范围1 | 0.193 – 20 μm |
| 功率校准不确定度 | ±3 % |
| 曝光时间 | 5 s |
| 最大平均功率(连续) | 40 W |
| 响应时间 | 2 s |
| 最大平均功率密度1 | 25 kW/cm² |
| Maximum allowable casing temperature | 65 °C |
| 电池类型 | Rechargeable Li-ion |
| 电池寿命 | 17 hours or 4,200 measurements (with brightness set at 25%) |
| 显示分辨率 | 4 digits |
| 显示尺寸 | 28.0 x 35.0 mm (128 x 160 pixels) |
| 显示类型 | Touch Screen Color LCD |
| 背光 | Adjustable |
| Internet upgrades via | USB |
| 数据存储 | 50,000 pts |
| 电池充电通过 | USB |
| 孔径直径 | 55 mm |
| 吸收体 | H |
| 尺寸 | 88W x 88L x 32D mm |
| 重量 | 0.93 kg |
| 安装孔 | 1 x 8-32, 2 x 1/4-20 |
| 吸收曲线 | Absorption curves for power detectors |
| 用户手册 | Touchscreen laser probes |
| 软件 | Data transfer software for PRONTO series. |
| USB驱动程序 | 使用此文件为以下产品安装USB驱动:MAESTRO, INTEGRA, U-LINK, P-LINK, M-LINK, S-LINK, BLU, PRONTO, HP |
| 测量类型 | : 功率 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
资料下载:
- PRONTO 500 Product specifications Gentec EO(PDF)
- sk 9582a pronto 500(PDF)
- 3D模型文件(STEP)
- Curves_Power_2025_V1.0_EN(PDF)
- 203542 Manual PRONTO HP Rev2.0(PDF)
- Gentec EO_HW_Calibration_2025_V1.0_EN(PDF)
- an_202202_spectral_range(PDF)
- Gentec EO_Power_Detectors_Overview_2025_V1.0_EN(PDF)
- AN_202184B_Calibration_Certificate(PDF)
- AN_Calibration For_measurements_you_can_count_on(PDF)
- AN_Repeatability(PDF)
- pronto_datatransfer_1.00.02.exe(ZIP)
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.