Description
了解我们的 QS9-H discrete pyroelectric sensor for integration in your laser system. Gentec-EO 制造 高精度 激光光束测量设备.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| 宽带光谱响应 | From 0.1 to 1000µm |
| 3个系列产品可选 | : QS-L: discrete pyro detectors, low noise levelQS-H: discrete pyro detectors, high average powerQS-IL: hybrid pyro detectors, current mode, low noise level |
| Easy to Integrate Format | TO5 and TO8 packages make the QS-H detectors small and easy to integrate in an existing system. |
| 大面积传感器 | 5 mm and 9 mm diameter pyroelectric sensors make optical alignment easier. |
| 可选多种红外窗口 | Quartz: 0.2 – 3.5µmBarium fluoride: 0.2 – 17.5µmSapphire: 0.1 – 7.0µmSilicon: 1.2 – 9.0µm and 22 – 100µmAR germanium: 1.8 – 23µm (10.6µm peak) |
| 最大平均功率(连续) | 500 mW |
| 最大平均功率 | 500 mW |
| 光谱范围 | 0.1 – 1000 μm |
| 电流响应率 | 0.25 μA/W |
| 热频率 | 5 Hz |
| 温度系数 | 0.2 %/°C |
| 孔径直径 | 9 mm |
| 吸收体 | MT系列 |
| 尺寸 | 15.2Ø x 6.4D mm |
| 重量 | 0.0015 kg |
| 包装 | TO8 |
| 测量类型 | : 功率能量光束分析 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.