Description
了解我们的 calibrated IS50A-1KW-RSi integrating sphere detector for 激光功率测量 up to 1000 W. Gentec-EO 制造 高精度 激光光束测量设备.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| 最快响应 | With their silicon sensors, the IS detectors are as fast as photodiodes. |
| 高平均功率 | Two sizes are available, both with high average power capabilities: |
| 耐腐蚀镀膜 | Our proprietary coating is designed to be strong. Its damage thresholds are orders of magnitude higher than any other “white” coatings on the market. |
| 精确校准 | The IS detectors have a NIST-traceable calibration for their entire calibrated spectral range. Temperature compensation completes the calibration to give you the most accurate and stable measurements. |
| 输出选择 | The IS detectors are available with two output options: |
| 获奖技术 | The laser power detectors in the IS series were recognized among the best solutions on the market by an esteemed and experienced panel of judges from the optics and photonics community at the 2022 Laser Focus World Innovators Awards. |
| INTEGRA | 功率能量测量嵌入式PC接口。仅可作为探测器输出选项购买 |
| 校准 | 校准证书 |
| 个人波长校准 | 个人波长修正追踪校准证书 |
| 防护罩 | 光学表面防护罩 |
| 运输箱 | 运输箱 |
| 最大平均功率(连续)1 | 1000 W |
| 噪声等效功率2 | 10 μW |
| 光谱范围 | 340 – 1100 nm |
| 典型上升时间 | 0.2 s |
| 功率线性度 | ±1 % |
| 积分球内径 | 100 mm Ø |
| 最大入射角 | ± 25° for beam diameter 12mm |
| 最大发散角 | 10° (half-angle) |
| 功率校准不确定度 | ±5.0 % (405 – 499 nm)±3.5 % (500 – 1069 nm)±2.5 % (1070 nm) |
| 校准光谱范围 | 405 – 1070 nm |
| 背反射 | 12 %, concentrated in a cone with 15 degrees half-angle |
| 最大平均功率密度1 | 5 kW/cm² |
| 最大能量密度2 | 400 mJ/cm² |
| 冷却方式 | 水冷 |
| 孔径直径 | 50 mm |
| 尺寸 | 127H x 140W x 115D mm |
| 重量 | 4 kg |
| 用户手册 | Integrating sphere laser power detectors |
| 用户手册 | 功率能量探测器嵌入式监视器 |
| 用户手册 | 通用PC应用软件 |
| 软件 | 适用于BLU, HP, INTEGRA, MAESTRO, U-LINK和P-LINK系列软件。请勿忘记下载安装USB驱动程序 |
| LabVIEW示例程序 | LabVIEW示例程序(9.0+) |
| USB驱动程序 | 使用此文件为以下产品安装USB驱动:MAESTRO, INTEGRA, U-LINK, P-LINK, M-LINK, S-LINK, BLU, PRONTO, HP |
| Python示例程序 | INTEGRA Python示例程序 |
| 测量类型 | : 功率 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
资料下载:
- IS50A 1KW RSI INT D0 Product specifications Gentec EO(PDF)
- SK 10197_IS50 1KW(PDF)
- 3D模型文件(STEP)
- 3D模型文件(STEP)
- SK 9588A Assemblage INTEGRA V2 VERSION PH(PDF)
- 205118 Manual Integrating sphere Rev 1.5(PDF)
- 203008 Manual INTEGRA 3.9(PDF)
- 202322 Manual PC Gentec EO Rev 11(PDF)
- an_202174_photo_detectors(PDF)
- Gentec EO_HW_Calibration_2025_V1.0_EN(PDF)
- an_202202_spectral_range(PDF)
- Gentec EO_Power_Detectors_Overview_2025_V1.0_EN(PDF)
- AN_IS_2023(PDF)
- AN_202184B_Calibration_Certificate(PDF)
- AN_Calibration For_measurements_you_can_count_on(PDF)
- PC-Gentec-EO_Installer_V2.01.22.exe(ZIP)
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.