Description
了解我们的 P-LINK (RS-232) laser power meter. Its PC interface and complete set of functionalities are ideal to read and monitor your laser power. Gentec-EO 制造 高精度 激光光束测量设备.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| 读取所有类型功率探测器 | Thermopiles and photo detectors of the PH100 & PH20 series |
| 多通道能力 | Available with 1 or 4 channels |
| PC端 | Connects to your PC with included software |
| 小尺寸 | Only 91 mm (L) x 57 mm (W) x 36 (H) |
| 串口命令 | Serial commands are available on both versions to let you take full control |
| 实时统计功能 | Max, min, average, standard deviation, RMS and PTP stability, pulse # and repetition rate |
| USB、RS-232或以太网 | Choose your favourite communications port. The USB version is port-powered. Ethernet available only on 4-channel version. |
| 热电堆 | Average power & single-shot energy |
| 光电探测器 | Average power (W, dBm) |
| MON-9V | Power supply, 9 V. For MAESTRO, U-LINK (RS-232), INTEGRA (RS-232), UNO, TUNER, S-LINK (ETHERNET), and P-LINK (RS-232). |
| PLK-RS232 | RS-232 cable for P-LINK (RS-232). |
| 校准 | 校准证书 |
| 数字显示尺寸 | 电脑屏幕 |
| 数据显示 | With PC-Gentec-EO software: Real-time, histogram, statistics, digital tuning needle |
| 模拟输出 | 0-2 V, adjustable, full scale, ±1 % |
| 外部触发 | None |
| 实时数据传输 | 10 Hz |
| 串口命令通过 | RS-232 |
| 外部电源 | 9 VDC 1.66 A |
| 设备精度 | ±0.5 % full scale |
| 统计功能 | 当前值、最大值、最小值、平均值、标准差、RMS和PTP稳定性、时间 |
| 响应时间 | 当前值、最大值、最小值、平均值、标准差、RMS和PTP稳定性、时间 |
| 尺寸 | 57W x 26H x 91D mm |
| 重量 | 0.12 kg |
| 用户手册 | PC-based power monitor |
| 用户手册 | 通用PC应用软件 |
| 软件 | 适用于BLU, HP, INTEGRA, MAESTRO, U-LINK和P-LINK系列软件。请勿忘记下载安装USB驱动程序 |
| LabVIEW示例程序 | LabVIEW示例程序(9.0+) |
| USB驱动程序 | 使用此文件为以下产品安装USB驱动:MAESTRO, INTEGRA, U-LINK, P-LINK, M-LINK, S-LINK, BLU, PRONTO, HP |
| 测量类型 | : 功率能量光束分析 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
资料下载:
- P LINK RS 232 Product specifications Gentec EO(PDF)
- SK 8359C(PDF)
- 200592 Manual P LINK Rev 21(PDF)
- 202322 Manual PC Gentec EO Rev 11(PDF)
- Gentec EO_Displays_PC_Interfaces_Overview_2025_V1.0_EN(PDF)
- AN_202184B_Calibration_Certificate(PDF)
- AN_Calibration For_measurements_you_can_count_on(PDF)
- PC-Gentec-EO_Installer_V2.01.22.exe(ZIP)
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.