Description
了解我们的 QS9-THZ-BL THz detector for power measurement. Gentec-EO 制造 高精度 light source measurement devices.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| Relative Measurements from 0.1 to 30 THz | Broadband, room temperature operation, easier to use and less expensive than a Golay cell |
| Easy to Integrate Format | TO5 and TO8 packages make the QS-THZ detectors small and easy to integrate in an existing system |
| Several Sensor Sizes Available | Choice of 2 x 2 mm and 5 and 9 mm Ø |
| 在0.63µm处校准 | QS-THZ detectors are calibrated at a single wavelength (0.63µm) and include typical wavelength correction data from 0.25 to 440µm. They are used for relative measurements outside that range. |
| Test Box Available | Can be used with our QS-I-TEST test box which provides mounting and power supply |
| 永久红外窗口选项 | Every model can be fitted with a permanent IR window to narrow the wavelength range: |
| 最大平均功率 | 190 μW |
| 噪声等效功率 | 3 nW |
| 光谱范围1 | 10 – 3000 μm |
| Frequency2 | 0.1 – 30 THz |
| 电压响应率 | 30 kV/W |
| 最大平均功率密度 | 0.05 W/cm² |
| 孔径直径 | 9 mm |
| 吸收体 | BL系列 |
| 尺寸 | 15.2Ø x 6.4D mm |
| 重量 | 0.045 kg |
| 包装 | TO8 |
| 吸收曲线 | Absorption curves for THz detectors |
| 测量类型 | : 功率能量光束分析 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
资料下载:
- QS9 THZ BL Product specifications Gentec EO(PDF)
- SK 9113A TO 5_8(PDF)
- Curves_Terahertz_2025_V1.0_EN(PDF)
- an_202192_ir_windows(PDF)
- an_201924_thz_r1(PDF)
- an_201925_qs i test_r1(PDF)
- an_202181_qs_pyros_r1(PDF)
- AN_201931_QS_Pin Outs_R4(PDF)
- an_202187_qs i test_r2(PDF)
- Gentec EO_HW_Calibration_2025_V1.0_EN(PDF)
- an_202202_spectral_range(PDF)
- an_202155_thz_calibration(PDF)
- Gentec EO_Terahertz_Detectors_Overview_2025_V1.0_EN(PDF)
- AN_202184B_Calibration_Certificate(PDF)
- AN_Calibration For_measurements_you_can_count_on(PDF)
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.