Description
了解我们的 QUAD-4Track position monitor system 适用于您的 laser measurement needs. Gentec-EO 制造 高精度 beam measurement devices.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| 测量、追踪和对准 | Follow your laser beam wherever it goes. |
| 4通道探测器 | Unique quadrant detector technology senses laser beam position with high resolution. |
| 适用于连续波、脉冲和高重复频率激光器 | QUAD-E: energy per pulse from μJ to mJQUAD-P: powers from μW to mW |
| From UV to FIR and THz | Absorbers to cover all sources, from UV to millimeter wavelengths |
| 大面积传感器 | 9 mm and 20 mm square detectors |
| 高速USB 2.0连接 | Ensures full speed tracking |
| 包含应用软件 | Complete LabView application software included, with many features |
| 热释电 | Average power & pulse energy (compatible with QUAD series only) |
| SDC-500 | Digital optical chopper. |
| QUAD-9-MT-E | 4-quadrant laser position sensing detector for pulsed lasers. |
| QUAD-9-MT-P | 4-quadrant laser position sensing detector for CW lasers (using a chopper). |
| QUAD-20-MT-E | 4-quadrant laser position sensing detector for pulsed lasers. |
| QUAD-20-MT-P | 4-quadrant laser position sensing detector for CW lasers (using a chopper). |
| MON-9V | Power supply, 9 V. For MAESTRO, U-LINK (RS-232), INTEGRA (RS-232), UNO, TUNER, S-LINK (ETHERNET), and P-LINK (RS-232). |
| MON-USB | USB cable for : P-LINK, S-LINK-2, M-LINK, Mach series, T-Rad and QUAD-4Track. |
| 校准 | 校准证书 |
| 数字显示尺寸 | 电脑屏幕 |
| 模拟输出 | 0-2 V |
| 外部触发 | None |
| 外部电源 | 9 VDC |
| 尺寸 | 152W x 51H x 293D mm |
| 重量 | 0.944 kg |
| 用户手册 | Position sensing system |
| 软件 | PC Software Interface for QUAD series. |
| USB驱动程序 | USB drivers for QUAD (32 bit) |
| USB驱动程序 | USB drivers for QUAD (64 bit) |
| 测量类型 | : 功率能量光束分析 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
资料下载:
- QUAD 4TRACK Product specifications Gentec EO(PDF)
- 103580 QUAD 4Track_Users Manual Rev 2.8(PDF)
- an_201930_quad_r1(PDF)
- Gentec EO_Displays_PC_Interfaces_Overview_2025_V1.0_EN(PDF)
- AN_202184B_Calibration_Certificate(PDF)
- AN_Calibration For_measurements_you_can_count_on(PDF)
- quad_v1.04.00.exe(EXE)
- QUAD-USB-Drivers-32-Bit-V1.00.00.zip(FILE)
- QUAD-USB-Drivers-64-Bit-V1.00.00.zip(FILE)
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.