Description
了解我们的 U-LINK (USB) laser power meter. Its PC interface and complete set of functionalities are ideal to read and monitor your laser power. Gentec-EO 制造 高精度 激光光束测量设备.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| 通用功率计 | Reads all heads: |
| 测量fJ能量级别 | Thanks to a unique digital method for suppressing the noise on the lower ranges |
| 外部触发 | Synchronize your U-LINK to your pulsed laser or digital chopper |
| 串口命令 | Serial commands are available on both versions to let you take full control |
| 实时统计功能 | Max, min, average, standard deviation, RMS and PTP stability |
| 同步多通道 | With the “SYNC. OUT” port, you can plug multiple U-LINK devices together and create a low-cost multi-channel system. |
| 热电堆 | Average power & single-shot energy |
| 光电探测器 | Average power & pulse energy |
| 热释电 | Average power & pulse energy |
| 太赫兹 | 平均功率 |
| 校准 | 校准证书 |
| MAE-USB | USB cable for MAESTRO, U-LINK (USB), and PRONTO. |
| 数字显示尺寸 | 电脑屏幕 |
| 数据显示 | With PC-Gentec-EO software: Real-time, histogram, statistics, digital tuning needle |
| 模拟输出 | 0-2 V, adjustable, full scale, ±1 % |
| 外部触发 | 3.3 to 12 V |
| 实时数据传输 | 10 kHz |
| 串口命令通过 | USB |
| 外部电源 | USB 5V, 150 mA |
| 数字分辨率 | 23 bits on current scale |
| 设备精度 | ±0.5 % ±3 µV |
| 统计功能 | 当前值、最大值、最小值、平均值、标准差、RMS和PTP稳定性、时间 |
| 响应时间 | 当前值、最大值、最小值、平均值、标准差、RMS和PTP稳定性、时间 |
| 数字分辨率 | Current Scale/3754 |
| 设备精度 | 1 % ±50 µV (< 500 Hz)2 % ±50 µV (500 Hz – 10 kHz) |
| 软件触发电平 | 0.1 to 99.9 %, 0.1 % resolution, default 2 % |
| 重复频率1 | 10 kHz |
| 实时数据传输 | 10 kHz with time stamp, no missing point |
| 统计功能 | Current value, max, min, average, standard deviation, RMS & PTP stability, pulse #, repetition rate and average power |
| 尺寸 | 57W x 26H x 91D mm |
| 重量 | 0.12 kg |
| 用户手册 | 通用PC应用软件 |
| 用户手册 | PC Interface for laser power and energy detectors |
| 软件 | 适用于BLU, HP, INTEGRA, MAESTRO, U-LINK和P-LINK系列软件。请勿忘记下载安装USB驱动程序 |
| USB驱动程序 | 使用此文件为以下产品安装USB驱动:MAESTRO, INTEGRA, U-LINK, P-LINK, M-LINK, S-LINK, BLU, PRONTO, HP |
| 固件 | Firmware update for U-LINK series. |
| 测量类型 | : 功率能量光束分析 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
资料下载:
- U LINK USB Product specifications Gentec EO(PDF)
- SK 10075 LAYOUT DRAWING U LINK SERIES.PDF(PDF)
- 3D模型文件(STEP)
- 202322 Manual PC Gentec EO Rev 11(PDF)
- 105620 Manual U LINK Rev 1.7(PDF)
- Gentec EO_Displays_PC_Interfaces_Overview_2025_V1.0_EN(PDF)
- AN_202184B_Calibration_Certificate(PDF)
- AN_Calibration For_measurements_you_can_count_on(PDF)
- PC-Gentec-EO_Installer_V2.01.22.exe(ZIP)
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.