Description
了解我们的 QUAD-20-MT-E position sensing detector 适用于您的 laser. Gentec-EO 制造 高精度 激光光束测量设备.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| 测量、追踪和对准 | Follow your laser beam wherever it goes. |
| 4通道探测器 | Unique quadrant detector technology senses laser beam position with high resolution. |
| 适用于连续波、脉冲和高重复频率激光器 | QUAD-E: energy per pulse from μJ to mJQUAD-P: powers from μW to mW |
| From UV to FIR and THz | Absorbers to cover all sources, from UV to millimeter wavelengths |
| 大面积传感器 | 9 mm and 20 mm square detectors |
| 高速USB 2.0连接 | Ensures full speed tracking |
| 包含应用软件 | Complete LabView application software included, with many features |
| QUAD-4Track | Laser position monitor (software included). |
| 光谱范围 | 0.1 – 3000 μm |
| 典型上升时间 | 150 µs |
| 典型功率灵敏度 | 2000 V/W |
| 最大重复频率 | 1000 Hz |
| 最小光束尺寸1 | 10 mm Ø |
| 最小位置分辨率 | 1 μm |
| 最大可测能量 | 20 mJ |
| 噪声等效能量 | 1 μJ |
| 最大脉冲宽度 | 2.5 μs |
| 最大平均功率密度1 | 0.1 W/cm² |
| 最大能量密度2 | 50 mJ/cm² |
| 孔径宽度 | 20 mm |
| 孔径高度 | 20 mm |
| 吸收体 | MT系列 |
| 尺寸 | 63.5Ø X 40.6D mm |
| 重量 | 0.18 kg |
| 用户手册 | Position sensing system |
| 软件 | PC Software Interface for QUAD series. |
| USB驱动程序 | USB drivers for QUAD (32 bit) |
| USB驱动程序 | USB drivers for QUAD (64 bit) |
| 测量类型 | : 功率能量光束分析 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.