Description
了解我们的 THZ12D-3S-VP-D0 THz detector for power measurement. Gentec-EO 制造 高精度 light source measurement devices.
核心特点:
- 高精度测量,符合ISO国际标准
- 稳定性好,可靠性高
- 操作简便,界面友好
- 加拿大原厂制造,品质保证
技术规格:
| 参数名称 | 参数值 |
|---|---|
| Relative Measurements from 0.1 to 30 THz | Broadband, room temperature operation, easier to use and less expensive than a Golay cell |
| 平坦光谱响应 | Get the best precision accross the entire wavelength range. |
| 测量更高功率 | Up to 3 W of continuous power with the THZ12D model, the highest in our THz range of products |
| 大孔径 | Models range from 9 to 12 mm Ø aperture. |
| 在10.6µm处校准 | THZ-D detectors are calibrated at a single wavelength (10.6µm) and include wavelength correction data from 10.6 to 440µm. They are used for relative measurements outside that range. |
| MAESTRO | 触摸屏功率能量测量显示设备。单通道,多输出(USB, 以太网, 模拟) |
| U-LINK (USB) | 功率能量测量PC接口。单通道, USB输出 |
| U-LINK (RS-232) | 功率能量测量PC接口。单通道, RS-232输出 |
| M-LINK | 功率能量测量PC接口。单通道, USB输出 |
| APM (D) | 模拟功率模块,用于将-B探头与示波器和锁相放大器接口连接 |
| 校准 | 校准证书 |
| 个人波长校准 | 个人波长修正追踪校准证书 |
| 防护罩 | 光学表面防护罩 |
| 最大平均功率 | 3 W |
| 噪声等效功率1 | 0.5 μW |
| 光谱范围2 | 10 – 3000 μm |
| Frequency3 | 0.1 – 30 THz |
| 典型上升时间4 | 3 s |
| 典型功率灵敏度5 | 200 mV/W |
| 功率校准不确定度6 | ±8.0 % |
| 重复性 | ±0.5 % |
| 热漂移 | 12 μW/°C |
| 最小可测功率7 | 50 – 100 µW |
| 最大平均功率密度1 | 30 W/cm² |
| 最大能量密度 | 1 J/cm² |
| 孔径直径 | 12 mm |
| 吸收体 | VP |
| 尺寸 | 73H x 73W x 20D mm (72D mm with tube) |
| 重量 | 0.32 kg |
| 吸收曲线 | Absorption curves for THz detectors |
| 用户手册 | 功率能量探测器嵌入式监视器 |
| 用户手册 | 通用PC应用软件 |
| 用户手册 | Terahertz detectors for Gentec-EO monitors |
| LabVIEW示例程序 | LabVIEW示例程序(9.0+) |
| 测量类型 | : 功率 |
| 光束尺寸 | 光束形状 |
| 激光类型 | 激光模式 |
| 光束轮廓 | 光束分布 |
资料下载:
- THZ12D 3S VP D0 Product specifications Gentec EO(PDF)
- 3D模型文件(STEP)
- SK 9559C Assemblage INTEGRA V2 VERSION UP(PDF)
- sk 8698 rev e(PDF)
- 3D模型文件(STEP)
- Curves_Terahertz_2025_V1.0_EN(PDF)
- 203008 Manual INTEGRA 3.9(PDF)
- 202322 Manual PC Gentec EO Rev 11(PDF)
- 103809 Manual THZ Series Rev 1.8(PDF)
- Gentec EO_HW_Calibration_2025_V1.0_EN(PDF)
- an_202202_spectral_range(PDF)
- an_202155_thz_calibration(PDF)
- Gentec EO_Terahertz_Detectors_Overview_2025_V1.0_EN(PDF)
- AN_202184B_Calibration_Certificate(PDF)
- AN_Calibration For_measurements_you_can_count_on(PDF)
- Integra-Labview-Drivers-V1.00.04.zip(FILE)
今日优惠
特价促销








Reviews
There are no reviews yet.